Zaujímavosti o Veľkej noci – vedeli ste, že…?

Veľká noc je považovaná za druhý najväčší sviatok v našej kultúre. Má dlhú tradíciu a je sprevádzaná mnohými zvykmi, ktoré sa líšili od regiónu k regiónu. Aj keď niektoré zvyky postupne “vymierajú”, alebo nadobúdajú modernejší rozmer, uchovávajú sa aspoň vo filmoch, piesňach alebo aj knihách.

My sme pre vás spísali zaujímavosti o Veľkej noci, vedeli ste, napríklad, že…..

Zaujímavosti o Veľkej noci – vedeli ste, že…?

Morena

Hovorí vám niečo Morena? Morena bola bábka, ktorú dievčatá na veľkonočné sviatky vynášali. Symbolizovala totižto zimu a obdobie Veľkej noci sa spájalo s urýchľovaním zimy a privolávaním jari.

Vetvičky

Dominantným symbolom jari boli vetvičky a prútiky stromov, ktoré boli v rozpuku. V kostoloch sa svätili na Kvetnú nedeľu a boli ozdobou každej domácnosti.

Šibanie

Kedysi nešibali iba mládenci dievčence. Šibanie ľudí, ale aj zvierat malo vyhnať z tela choroby, zabezpečiť zdravie a obnoviť fyzickú silu.

Zelený štvrtok a špenát

V minulosti sa na Zelený štvrtok jedávalo zelené jedlo, ale nebol to špenát. Ľudia konzumovali prívarky z mladej žihľavy, šťavela alebo púpavových listov.

Strigy a strigôni

Povera hovorí, že v noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa za dedinou stretávali strigy a strigôni. Táto magická noc vraj priala ľúbostným čarám…

Zajac a vajce

Pýtate sa, prečo je na Veľkú noc všade toľko zajacov? Zajac sa stal symbolom Veľkej noci pre svoju veľkú plodnosť. Vajce bolo obetným darom symbolizujúcim plodnosť a kontinuitu života. Ozdobené vajíčka dávali nielen dievčence mládencom, ale aj vydaté ženy malým deťom v rodine (krsniatkam) alebo rodiny svojim zosnulým na hroby.

Kraslice

Kraslice, inými slovami povedané omaľované alebo ozdobené vajíčka, sa prvýkrát objavili už v treťom tisícročí pred našim letopočtom v Prednej Ázii v pohrebiskách. U nás sa najstaršie nálezisko omaľovaných vajec našlo v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave a pochádza zo siedmeho storočia nášho letopočtu. Kraslice sa na Východnom Slovensku nazývajú aj písanky.

Máte aj vy nejakú zaujímavosť o Veľkej noci z vášho regiónu? Napíšte nám o nej.

Alebo si prečítajte o veľkonočných zvykoch v Európe.

 

Informácie sú z knihy Encyklopédia Slovenska, vydavateľstvo Veda, Bratislava, 1977