novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia

Nadišiel ten správny čas, kedy si mnohí rekapitulujeme prešlý rok a zamýšľame sa nad tým, aký by mal byť ten nový. Predstavujeme si, ako bude všetko iné, možno lepšie, dávame samy sebe sľuby, ako sa polepšíme v tom, či onom. Novoročné predsavzatia sú u mnohých nepísanou tradíciou a akosi sme si zvykli na to, že je dovolené ich nedodržať.

Novoročné predsavzatia

Povedzme si otvorene, koľkí z nás sme sa odhodlávali na to, že od Nového roka budeme viac športovať? Držať diétu? Viac sa venovať sami sebe a rodine? Alebo že začneme konečne chodiť na ten kreatívny krúžok, budeme pozerať menej telku a viac čítať….Mohli by sme pokračovať ďalej.

Predsavzatia však nie sú v histórii nás ľudí ničím novým. Vedeli ste, že história novoročných predsavzatí siaha až do babylonskej doby? Babylončania dávali na počiatku nového roka sľuby bohom, že splatia svoje dlhy, alebo vrátia požičané veci. Rimania dávali sľuby bohu Jánusovi, po ktorom je pomenovaný prvý mesiac – január.

Vybrali sme pre vás desať asi najčastejšie predsavzatia, ktoré si každoročne dávame a ktoré každoročne porušujeme. Nájdete si medzi nimi aj tie vaše?

  • SCHUDNÚŤ: asi najčastejší sľub, ktorí si dávame sami sebe, inšpirovaní vianočným prejedaním sa. S plnými bruchami koláčov, mäsa, majonézového šalátu sa nám ľahko sľubuje, že od Nového roka tomu spravíme koniec, začneme sa zdravšie stravovať, alebo budeme cvičiť, behať, športovať.
  • VIAC CESTOVAŤ: po roku v práci, po predvianočných nadčasoch je prirodzené, že sa nám žiada viac cestovať, spoznávať svet, vidieť niečo nové a nielen chodiť do práce ?.
  • PRESTAŤ FAJČIŤ: kedy, ak nie na Nový rok? Spálime mosty za týmto zlozvykom, prípadne si teda pripálme poslednú cigaretu a do nového roka vykročíme bez nerestí. Toto predsavzatie sa vraj najviac porušuje, v modernej dobe však existuje veľa pomôcok a spôsobov, ako si to uľahčiť.

novoročné predsavzatia

novoročné predsavzatiaTo boli top tri predsavzatia, čítajte však ďalej, možno v zozname nájdete aj to svoje :-).

Novoročné predsavzatia – zoznam pokračuje

  • KONEČNE ABSOLVOVAŤ PREVENTÍVNU PREHLIADKU U LEKÁRA: aj vy zvyknete odsúvať prehliadky u lekára či zubára? Lebo práve nemáte čas, lebo sa práve cítite dobre a zdravo? Nie ste sami, toto predsavzatie si ľudia dávajú veľmi často a aj veľmi často ho porušujú.
  • ZDRAVŠIE SA STRAVOVAŤ: už nebudem jesť sladkosti, žiadne jedlo po šiestej, k mäsu si dám namiesto zemiakov len šalát, už žiadne sladené nápoje….poznáte to? Ruku hore, koľkí z vás ste si dali tento sľub a koľkí ste ho dodržali? Toto predsavzatie sa často spája s prvým, s cieľom schudnúť a verte či nie, je celkom jednoduché ho dodržať ?.
  • VIAC SA STRETÁVAŤ S RODINOU A PRIATEĽMI: toto moderné predsavzatie nadobúda význam najmä v digitálnej dobe, ktorú žijeme. V čase, keď máme na facebooku 500 priateľov, ktorých sme reálne naposledy videli pred rokmi. V čase, keď si rodičia s deťmi posielajú správy namiesto toho, aby si veci povedali osobne, keďže sedia v susedných izbách…vybehnúť na kávu, navštíviť sesternicu, pozvať priateľov na večeru – je to tak jednoduché, nájdime si čas na našich blízkych.
  • BUDEM VIAC ČÍTAŤ: znie to jednoducho, však, ale predstavte si, že prídete unavení z práce a jediné, čo sa vám žiada je – sadnúť si pred telku a pozrieť si nejaký jednoduchý seriál, pri ktorom netreba premýšľať. A koľko úsilia nás stojí odložiť ten diaľkový ovládač, vziať rozčítanú knihu a pohrúžiť sa do príbehu! Možno to tentokrát vyjde ?.
novoročné predsavzatia

novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia – je medzi nimi aj to vaše?

  • NAUČÍM SA KONEČNE CUDZIU REČ: užitočné predsavzatie, konečne budete vedieť, o čom spieva váš obľúbený spevák alebo čo to „lajkujú“ vaše deti, keď „browsujú“ na „nete“. Stačí len pri ňom zotrvať.
  • BUDEM MENEJ MÍŇAŤ – VIAC ŠETRIŤ: toto predsavzatie je veľmi praktické, ak ho dodržíte, dopomôže vám napríklad k splneniu predsavzatia o cestovaní. Je však ťažšie ako sa zdá, najmä v čase silného konzumu, v čase, keď sa po sviatkoch otvoria brány obchodov a nákupných centier, lákajúce na dvojsiferné zľavy a výpredaje. Ťažko sa odoláva nízkym cenám, ktoré priam volajú „no nekúp to“. Ale vážne, radšej to nekúp ?.
  • NÁJDEM SI NOVÚ PRÁCU, KTORÁ MA SKUTOČNE BAVÍ: práca napĺňa väčšinu nášho času, trávime v nej viac hodín, než s priateľmi, častokrát aj viac, než s rodinou. Je dôležité, aby nás bavila a napĺňala a nebola nám trestom. Aj keď to znie jednoduchšie, ako je to v skutočnosti realizovateľné, zamyslite sa nad tým, či nie ste otrokom vlastnej práce. A ak ste a môžete s tým niečo spraviť, tak spravte. Prospeje vám to ?.
novoročné predsavzatia

novoročné predsavzatia

 

Ak to nie je tajomstvo, čo ste si sľúbili vy, keď ste si pripíjali o pol noci na oslavu nového roka?