slané keksíky bez lepku

Oškvarkové slané keksíky bez lepku

Všimli ste si, že v obchodoch pomenej dostať slané keksíky bez lepku? A viete čo? Vôbec to nevadí, pretože my vám dnes ukážeme, ako si môžete slané keksíky bez lepku upiecť sami, doma. Pripravili sme pre vás nový recept – oškvarkové slané keksíky bez lepku, ktoré sa vám zídu napríklad na večer, aby ste mali čo chrumkať pri pozeraní telky.

Oškvarkové slané keksíky bez lepku

Potrebujeme:

  • 70 g najemno mletých oškvarkov
  • 150 g bezlepkovej múky Novalim Promix UNI
  • 30 g strúhaného syra
  • 2 žĺtky
  • 1/4 ČL kypriaceho prášku
  • 1 PL bieleho vína
  • bielok na potretie, rasca na posypanie

Postup:

Promix UNI dobre premiešame so soľou, strúhaným syrom a kypriacim práškom. Pridáme žĺtky, víno a oškvarky a vymiesime na hladké kompaktné cesto. Ak je stále trúsivé, pridáme ešte lyžicu vína, prípadne trochu vody.

Cesto potom na pomúčenej doske vyvaľkáme asi na 3 mm hrúbku, potrieme ho bielkom, posypeme rascou a radielkom ho nakrájame na tvar krekrov – prípadne na tyčinky alebo napríklad povykrajujeme kolieska.

Slané keksíky bez lepku naukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, vidličkou ich poprepichujeme a dáme ich piecť do rozohriatej rúry na 180 stupňov. Pečieme ich asi 12-15 minút do zlatista (dĺžka pečenia závisí od veľkosti a hrúbky keksíkov, preto odporúčame po 10 minútach skontrolovať ich prepečenie.

Ak máte radi výraznejšiu chuť, môžete do cesta pridať čerstvé alebo sušené nasekané bylinky (oregano, tymian a pod.).

Slané keksíky bez lepku podávame k nápojom.

slané keksíky bez lepku

slané keksíky bez lepku

Slané keksíky bez lepku – domáce chutia najlepšie

Ak zrovna dnes nemáte po ruke oškvarky, nezúfajte. Máme pre vás aj iné recepty, podľa ktorých si upečiete chrumkavé slané keksíky bez lepku. Alebo máte radšej krekry, či tyčinky? Nech sa páči, vyberte si, na čo máte práve najväčšiu chuť:

Bezlepkové keksíky s makom

Chrumkaové rascové tyčinky bez lepku

Slané bezlepkové chrumkavé krekry

Slané praclíky a krekry bez lepku

Bezlepkové slané tyčinky len z dvoch ingrediencií