jedlé darčeky bez lepku

Jedlé darčeky bez lepku

Jedlé darčeky bez lepku je jedna z možností ako prekvapiť a obdarovať niekoho blízkeho originálnym spôsobom. Niekedy je ťažké nájsť ten správny dar. Ak ho však vyrobíme sami, ukážeme obdarovanému, že sme si dali tentoraz záležať možno o malý kúsok viac.

Ak ste naklonení tomuto spôsobu obdarovávania, inšpirujte sa našim výberom jedlých darčekov bez lepku, ktoré určite potešia každého bezlepkáča.

Jedlé  darčeky bez lepku

Tak sa poďme pozrieť na tri tripy, ako pripraviť milé jedlé darčeky bez lepku:

Pre milovníkov čajov:

Domáci pečený čaj je tohtoročným hitom chladných dní. Darček, ktorý odmení dvakrát. Najprv vás, keď ho budete pripravovať, pretože vám rozvonia celú domácnosť. A potom aj obdarovaného, ktorý si ho môže vychutnať. Pekne zabalený v malých zaváraninových pohárikoch, previazaný peknou mašličkou určite poteší každého. A najmä, dobre padne počas chladných dní.

Ako na to? Pripravíme si obľúbené ovocie – jablká, hrušky, pomaranč, maliny, citrón, sušené slivky, brusnice a pod.,  ďalej voňavé korenie ako celú škoricu, badián, klinčeky.

Očistené ovocie nakrájame na malé kocky, pokvapkáme ho citrónovou šťavou, v prípade potreby dosladíme trstinovým cukrom, premiešame s korením a v mise z jenského skla (alebo vo vyššom plech) pečieme na 180 stupňoch asi hodinu. Po dopečení povyberáme korenie a ovocie naložíme do vysterilizovaných menších zaváraninových pohárov a hneď uzavrieme. Takto pripravené necháme chytiť viečko a môžeme skladovať ako zaváraninu.

Čaj potom pripravujeme tak, že 1 plnú polievkovú lyžicu ovocia zalejeme vriacou vodou. Podľa potreby dosladíme alebo dochutíme citrónom.

jedlé darčeky bez lepku

jedlé darčeky bez lepku

Domáca bonboniéra:

Jedno cesto, veľa spôsobov. Dáme vám návod na to, ako si jednoducho pripravíte domácu bezlepkovú „marlenkovú“ bonboniéru tak, aby vyzerala ako z top cukrárne. Pripravte si suroviny, peknú krabičku na bonbóny a môžete sa pustiť do práce.

Budeme potrebovať 1 balenie medového cesta Novalim, 250 g mascarpone, 100 g mletých orechov, prípadne zopár nasekaných orechov. Medové cesto premiesime, rozvaľkáme a upečieme podľa návodu na obale plát medového cesta. Cesto potom rozmrvíme alebo pomelieme v kuchynskom robote na jemno (na konzistenciu podobnú mrveničke alebo strúhanke), zmiešame ho s orechmi, s mascarpone (mascarpone pridávame po lyžiciach a vždy premiešame). Keď získame jednu kompaktnú hmotu, narobíme z nej guľky, ktoré vygúľame v nasekaných opražených alebo v pomletých orechoch. Poukladáme ich do papierových košíčkov, naservírujeme do peknej krabičky a môžeme darovať.

Jedlé darčeky bez lepku

Jedlé darčeky bez lepku

Balíček slaných bezlepkových krekrov:

K dobrému vínu a dobrému filmu sa občas žiada niečo na chrumkanie. Pripravte svojmu bezlepkáčovi originálny jedlý darček, tzv. „televízny balíček“. Upečte chrumkavé slané bezlepkové krekry podľa nášho receptu https://novalimglutenfree.com/slane-bezlepkove-krekry/ , zabaľte ich do papierového sáčku, previažte mašličkou a pribaľte k nim fľašu dobrého vína.

jedlé darčeky bez lepku

jedlé darčeky bez lepku