Prvá pomoc pri “zásahu” lepkom
Bez ohľadu na to, ako dôkladne si dávame pozor a sme opatrní, možnosť, že sa nechtiac dostaneme do kontaktu s lepkom tu je. Na návšteve, v reštaurácii a podobne…
Zásah lepkom nás môže vážne “bolieť”. Fyzicky, ale aj psychicky. Aj keď symptómy po kontaminácii lepkom môžu byť rôzne a časom sa menia, človek sám na sebe najlepšie pozná, že niečo nie je v poriadku a treba utekať domov. U každého sa kontaminácia lepkom prejaví inak, niekomu spôsobí silné bolesti hlavy, niekoho nafukuje, preháňa či upcháva. Migrény, bolesti hlavy, bolesť kĺbov, podráždenosť….áno, aj toto môžu byť príznaky nežiadúceho lepku v našom tele.
Ak ste už raz kontaminovaní lepkom, to najmenej, čo sa dá spraviť je, osvojiť si týchto pár návykov, aby sa zmiernili následky kontaminácie. Nečakajme úplné vyliečenie, ale aspoň úľavu, ktorú v takejto chvíli určite potrebujeme:
TEKUTINY
- dostatoočný príjem čistej vody pomôže “prepláchnuť” systém
- kokosová voda zlepší rehydratáciu a dodá telu potrebné elektrolyty
- horúci čaj alebo vývar posyktne telu potrebnú výživu
SPÁNOK
- spite toľko, koľko sa vám bude dať, aby ste telu poskytli dostatok času odpočinúť si a pozviechať sa
JEDLO
- majte doma vždy dostatok jedál, ktoré sú záchrannou brzdou – ako vývar, bezlepkový toastový chlieb či bezlepkové sušienky
- vedeli ste, že zázvor vám pomôže stabilizovať žalúdok? Či už vo forme zázvorovej limonády alebo čaju, majte vždy nejaký po ruke.
- ananás pomocou vlastných enzýmov podporuje trávenie
- vyhnite sa však počas zotavovania mliečnym výrobkom
LIEČIVÁ
- keď sa pominú symptómy kontaminácie lepkom, doprajte si dostatok probiotík, ktoré napomôžu rastu dobrej mikroflóry v tráviacom trakte
- o priíjme ostatných liečív sa poraďte so svojím gastroenterológom alebo lekárnikom
POHYB
- keď budete z najhoršieho vonku, doprajte si dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Prechádzky, cvičenie, beh – to všetko vás “napumpuje” endorfínmi a naštartuje vaše trávenie a pozitívnu myseľ.
Spracované podľa portálu glutenfreeliving.com