Praktické tipy na lepšie pečenie
Počas leta, v horúcich dňoch, sme sa asi väčšina z nás vyhýbali pečeniu a státiu pri rozhorúčenej rúre. Ale s prichádzajúcim septembrom a najmä pri toľkej úžasnej úrode ovocia a zeleniny sa už človeku žiada zamiesiť na nejaký dobrý koláč. Aby sa vám lepšie pieklo a aby sme vám pomohli dosiahnuť čo najlepšie výsledky pri pečení, dnes vám prinášame praktické tipy na lepšie pečenie a dúfame, že sa vám budú naše zozbierané rady hodiť.
Praktické tipy na lepšie pečenie
Aký je rozdiel medzi klasickým kypriacim práškom a práškom z vínneho kameňa?
Ak ste mali niekedy pochyby o tom, či váš kypriaci prášok je 100 percentne bezlepkový, týchto pochýb sa dá jednoducho zbaviť. Prejdite na prášok z vínneho kameňa. Prášok z vínneho kameňa obsahuje kyselinu vínnu, ktorá vzniká napríklad pri výrobe šumivých vín. Kyselina podoruje sódu, obsiahnuté v prášku a tým pádom kombináciou týchto dvoch látok nastane požadovaný proces “vháňania vzduchu” do cesta, ktorý bežne spôsobuje kypriaci prášok. V bežných kypriacich práškoch sa ako kyslá zložka používajú fosfáty. Prášok z vínneho kameňa možno teda nazvať aj “prírodnejšou” alternatívou klasického kypridla. Treba však spomenúť aj to, že vínny prášok zanecháva niekedy v ceste drobné čierne omrvinky. Ak však prášok pred použitím rozpustíte v malom množstve vody, možné čierne omrvinky tým eliminujete.
Ako docieliť čo najlepšiu kvalitu keksového cesta?
Asi najčastejšie pečeným keksíkom u nás sú linecké koláčiky. Tieto drobné ozdôbky stola sa nepečú len na vianoce, s rôznymi plnkami ich ľudia ponúkajú svojím hosťom počas celého roka. Napriek tomu, že je tento druh cesta snáď najbežnejším, častokrát sa stane, že s ním niečo nie je v poriadku. Hovoríme o krehkom ceste (ktoré možno poznáte pod názvami ako linecké, maslové, keksové a pod.), ktoré sa vyznačuje vysokým obsahom tuku. Základnými surovinami sú múka, maslo a cukor, prípadne sa môže pridať vajíčko, vanilka, kypridlo a pod.
Pri príprave krehkého cesta môžete naraziť na dve úskalia: cesto môže byť príliš tuhé a nedá sa s ním pracovať, prípadne pri vaľkaní sa láme, druhou možnosťou je, že cesto je mäkké a lepí sa, nedá sa vyvaľkať. Ak je vaše krehké cesto príliš tuhé aj po odležaní pri izbovej teplote, stačí ho zopárkrát pobúchať valčekom. Vďaka tomuto vôbec nie nežnému zaobchádzaniu cesto rýchlejšie zmäkne tak, aby sa s ním dalo dobre pracovať. Ak sa vám aj cesto pri vaľkaní láme, znamená to, že je príliš studené a stačí ho nechať zmäknúť (alebo pobúchať). Ak však stojíte pred opačným problémom a cesto sa príliš lepí, určite doň nepridávajte múku, cesto by stratilo na svojej jedinečnej krehkosti. Radšej ho zabaľte do potravinovej fólie a vložte aspoň na pol hodinu späť do chladničky.
Sklamalo vás vaše piškótové cesto?
Základom piškótového cesta je jedna veľmi lacná ingrediencia. Vzduch :-). Aby bolo piškótové cesto správne nadýchané a ľahučké, snažíme sa doň počas prípravy vohnať čo najviac vzduchu. Prvýkrát vtedy, keď šľaháme žĺtky s cukrom. Nezľahčujme si prácu, treba trpezlivo vydržať, až kým nám táto zmes nenadobudne nadýchanú konzistenciu a farbu bledej peny. Druhý krok je pridávanie múky. My múku preosievame na 3 krát, prv než ju zľahka, pomocou gumenej varechy vmiešame do žĺtkovej peny. A verte, piškót s trikrát preosiatou múkou je lepší ako piškót, v ktorom múka preosiata nebola. A do tretice – šľahanie bielkov. Bielky šľaháme do tuhej peny a potom ich veľmi zľahka ale dôkladne vmiešame do zvyšku cesta. Takto sa vám podarí prvotriedne piškótové cesto. Ak ho chcete po upečení udržať dlho vláčne, môžete ho pred plnením potrieť cukrovým sirupom (cukor s vodou v pomere 1:1 privedieme takmer do varu, miešame, kým sa cukor nerozpustí a potom odstavíme) alebo roztokom rumu s cukrovým sirupom.
Ak máte aj vy praktické tipy na lepšie pečenie a viete, ako z bežného pečenia pomocou jednoduchej rady spraviť majstrovský proces, podeľte sa s nami a ostatnými čitateľmi o vaše skúsenosti.