Kuchyňa bez lepku

Ako si upratať kuchyňu, aby bola “bez lepku”

Ak vám práve nedávno diagnostikovali celiakiu alebo precitlivelosť na glutén, môžete sa cítiť, ako keby sa vám rútil celý svet a neviete, čo skôr. Ako sa zariadiť, kde sa popýtať o radu, ako si zorganizovať domácnosť a život.

Jedna z prvých vecí, čo musíte urobiť je – upratať a preorganizovať si vašu kuchyňu, aby bola “bezlepková”. To znamená, musíte sa pekne-krásne zbaviť všetkých potravín, ktoré obsahujú lepok (glutén). A nielen potravín. Vlastne aj všetkých vecí, ktoré môžu byť lepkom kontaminované. Ak sa ich aj nebudete hneď zbavovať, treba ich riadne vyčistiť. Nič netreba brať na ľahkú váhu, ide predsa o VAŠE zdravie.

Tu je šesť základných krokov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v upratovaní a preorganizovávaní vašej kuchyne na bezlepkovú.

 

  1. Vyhoďte múky a zásoby na pečenie, ktoré obsahujú lepok. Ak máte v kuchyni lepkové múky alebo múčne zmesi na pečenie, vyhoďte ich alebo ich darujte. Snažte sa s týmito baleniami narábať opatrne, aby ste napríkad nevdýchli, alebo neprehltli drobné čiastočky múky, sami by ste boli prekvapení, ako vám aj z takého malého množstva môže ostať zle. To ešte nie je všetko. Zbavte sa všetkých otvorených balení potravín, ktoré ste skladovali v blízkosti múky, alebo ich spolu s múkou používali. Ako napríklad cukor, kypridlá a podobne. Aj keď sami o sebe nemusia obsahovať lepok, mohlo dôjsť ku kontaminácii z predchádzajúceho pečenia. Ak si chcete ponechať medzi zásobami aj lepkové múky (napríklad pre rodinných príslušníkov), dbajte na to, aby ste ich skladovali oddelene od bezlepkových.

    Kuchyňa bez lepku

    Kuchyňa bez lepku

  2. Zbavte sa lepkových polotovarov a hotových výrobkov. Máme na mysli cereálie, keksíky, koláčiky, koláče, chleba a pečivá, viac menej všetko, čo obsahuje pšenicu, jačmeň alebo raž v zozname ingrediencií. Neotvorené balenia podarujte známym alebo na charitu, okrem toho, že si spravíte poriadok v zásobách, bude vás hriať pocit, že ste možno niekomu pomohli.
  3. Nový hriankovač. Ak si zvyknete robievať hrianky v hriankovači a doteraz ste ho používali na opekanie lepkového chleba, asi sa s ním budete musieť rozlúčiť. Odporúčame vám vymeniť ho za nový, ktorý bude výlučne len na bezlepkové pečivo a chlieb.

    Kuchyňa bez lepku

    Kuchyňa bez lepku

  4. Ochucovadlá a nátierky. Ak máte v chladničke otvorený kečup, horčicu, džem, čokoládové nátierky a podobne, odporúčame vyhodiť ich. Aj keď sami o sebe môžu byť bezlepkové, s veľkou pravdepodobnosťou mohli prísť do styku s lepkovými potravinami a môžu byť kontaminované. Ak u vás v rodine naďalej bude lepok bývať (lebo napríklad nejaký rodinný príslušník nie je celiatik), nakúpte si po dve z týchto potravín a tie, ktoré bude používať “bezlepkáč” označte viditeľným štítkom.
  5. Plastové a drevené pomôcky v kuchyni. Máte vo vašej kuchyni plastové naberačky, varešky, alebo drevené doštičky? Rozlúčte sa s nimi. Veľmi ľahko sa totižto môžu pri používaní poškriabať a do zárezov sa ľahko dostane čiastočka múky a podobne. Aj keď umývate veľmi dôkladne, neriskujte a radšej si nakúpte novú výbavu.
  6. Sporák. Nezľaknite sa, nejdeme vám dávať rady, ako ho vyhodiť :-). Nezabudnite však sporák a rúru veľmi, veľmi, veľmi dôkladne vydrhnúť. Nezabudnite na mriežku alebo na plechy.

 

Spracované podľa stránky verywell.com

 

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár