Co to je vlastně bezlepková dieta?

Slovo „bezlepkové“ se častokrát chápe jako velmi nudný způsob stravování, mnozí si ho ztotožňují s pojmem „zdravější“ a většina lidí se ani vlastně řádně nezamyslí, což ve skutečnosti znamená, když se řekne „bezlepkové“ a proč by někdo měl být na bezlepkové dietě.

Slovo gluten, česky řečeno lepek, pochází z latinského slova, které v překladu znamená lepidlo. Je to protein, který se nachází převážně v pšenici, žitu a v ovsu. Jednoduše řečeno, lepek pomáhá k tomu, aby se například štrúdlové těsto dalo pěkně vytáhnout. Nebo aby v pizzerii mohli z těsta vytvarovat krásně tenké pizza těsto. Lepek má za následek, že těsto je pružné a natahuje se. Zdravý člověk může lepek bez problémů jíst, což však není případ těch, kterým byla diagnostikována celiakie, resp. glutenová intolerance.

Bezlepková dieta pro tyto lidi není jen o životním stylu. O dobrovolném výběru nejíst pšeničné, žitné či ovesné produkty. Je to lékařem předepsaná léčba. Celiatici nejen vyloučí ze svého jídelního lístku potraviny a jídla obsahující lepek, častokrát musí vynechat i jídla, která mohla být potenciálně „kontaminovaná“ lepkem (což vzniká, když bezlepková potravina mohla přijít do kontaktu s lepkovou, jako např. Bezlepková palačinka smažená na oleji, na kterém byla dříve dělaná palačinka z klasické pšeničné mouky apod.). K takové kontaminaci může přijít na straně výrobců, v restauracích, ale i doma.
Pokud máte podezření, že by v případě vašich trávicích obtíží mohlo jít o celiakii, určitě vyhledejte odborníka – lékaře předtím, než si sami nasadíte dietu. Jakákoliv dieta předtím, než máte udělané odborné testy, by mohla výsledky testů doslova „zmanipulovat“ a vy byste mohli skončit nesprávně diagnostikováni.

Kromě celiakie zde existuje ještě jedna „potvora“. A to glutenová intolerance (NCGS – non Celiac gluten sensitivity), resp. přecitlivělost na lepek, která však nenese oficiální statut celiakie. Člověk trpící touto chorobou nemá pozitivní výsledky testu celiakií, projevují se však u něj některé symptomy jako při celiakii (nadýmání, zácpy, průjmy apod.) A tyto symptomy se eliminují jakmile se vysadí ze stravy lepek. Tato diagnóza je však stále velmi kontroverzním tématem, jsou i skeptické názory ve světě výživy a zdraví, které zpochybňují NCGS, protože se na ni nedají ani udělat hodnověrné testy. Přecitlivělost na lepek je vlastně jen sbírkou symptomů, jako poukazuje odborník na výživu, Dr. Ayelet Schieber Goldhaber.

Je zdravé vyloučit lepek ze stravy, i když nemáme diagnostikovanou celiakii? Dr. Goldhaber tvrdí, že neexistuje žádné přímé nebezpečí, když se někdo rozhodne vzdát se lepku. Ale třeba dbát na to, že pokud vyloučíme nějakou složku stravy, měli bychom ji adekvátně nahradit. Například dbát o to, abychom přijímali dostatečné množství D vitamínu nebo vlákniny.

Bezlepkové nemusí rovnou znamenat zdravější. „Koláček je koláček, bez ohledu na to, zda obsahuje lepek nebo ne, stále to je sladkost. A sladkosti obecně neřadíme mezi zdravá jídla. „Říká Dr. Goldhaber. I smažené hranolky mohou být bez lepku, ale nejsou zdravé. Proto třeba dbát vždy na to, aby byla i bezlepková strava optimálně vyvážená, s dostatkem ovoce, zeleniny, bílkovin a pod.
/zpracované podle stránky greatest.com/

Pokud hledáte inspiraci k obědu či večeři klikněte zde na Recepty a vyberte si podle chuti 🙂

Comments

comments