Velikonoční linecké margaretky

Linecké koláčky už dávno nejsou jen záležitostí Vánoc. Tyto chutné, křehké koláčky se dají připravit i na „jarní způsob“ se svěží citrónovou náplní ve tvaru sedmikrásek a budou jako stvořené na Velikonoce.
Zkrášlete si Velikonoční svátky těmito jednoduchými, ale krásnými bezlepkovými koláčky z lineckého těsta.

Potřebujeme:
400 g bezlepkové mouky Promix UNI
1 kopcovitá ČL kypřícího prášku
200 g másla nebo rostlinného tuku
100 g práškového cukru
1 vanilka
2 vejce
trochu studené vody pokud je třeba

Na náplň:
125 ml mascarpone
2 PL práškového cukru
1 ČL mleté vanilky

Na citrónový krém:
1 citrón
1 šálek krystalového cukru (použili jsme šálek s objemem 250 ml)
40 g másla
2 žloutky
špetka soli

Postup:
Všechny suroviny na těsto promícháme v misce, dokud se nespojí a nevytvoří kompaktní těsto. V případě potřeby přidáme trochu vody. Zabalíme ho do potravinové fólie a necháme oddychnout v ledničce asi hodinu.

Po vytažení z lednice těsto vyválíme asi na 3 mm plát. Pomocí květinkové vykrajovačky vykrajujeme koláčky, které zlehka vtlačíme do muffinové formy.
(koláčky by měly být průměrem o něco větší než průměr muffinového otvoru). Pečeme na 180 stupňů asi 15 minut, dokud jemně nezačne těsto chytat barvu.
Upečené košíčky necháme chvíli chladnout ve formě, až potom je opatrně vyklopíme a necháme úplně vychladnout.

Na citrónový krém ostrouháme chemicky neošetřený citrón (pozor, aby jsme strouhali jen žlutou kůru). V mixéru nejprve řádně promícháme cukr a citrónovou kůru. Citrónový cukr potom utřeme v misce spolu s máslem.
Postupně po jednom přidáváme žloutky. Nakonec přidáme šťávu z citrónu a špetku soli. Celou směs vaříme asi 15 minut na mírném plamenu za stálého míchání, až dokud se nám nevytvoří pudingová konzistence.
Krém necháme vychladnout. Pokud si ho připravíme víc, v ledničce vydrží i dva-tři týdny a dá se použít jako krém do koláčů, k bábovce, na zmrzlinu a podobně.

Na mascarpone krém smícháme všechny suroviny a vymícháme do hladka.

Do vychladnutých košíčků nejprve dáme náplň z mascarpone a potom na ni nanášíme citrónový krém, abychom vytvořili margaretkový efekt.

Comments

comments